Marta Kosieradzka Polonya / Poland

“Electronic Mermaid”

 

Solo, inspired by a famous play by H.Ibsen "Lady From the Sea". The main character of the book is woman, daughter of a lighthouse keeper, whose early life had been one of freedom living by the wild Norwegian Sea with her father. After his death, she marries an older widower and finds herself trapped, far from the sea. She misses the limitless expanse of the water view she had from the paternal lighthouse. The story she tells, about a seal, who left her skin to become a beautiful woman and a fisherman, who forced her to the marriage hiding the seal skin seems to be a personal statement about longing for the sea and her real identity. Ibsen based his idea on Scandinavian legends about seals who leave the sea to become women for one day leaving their seal-skin behind. Inspiration for the movement has been a character of a half woman half seal living on a dry land but constantly longing for endless water. She needs to live in two different worlds at the same time, but they can never become one. Another source of inspiration has been a composition called 'Watermusic' by Japanese composer Toru Takemitsu, who aimed for integrating natural sounds and electronic sounds, combining opposites such as east and west, sound and silence, tradition and innovation. Solo has been awarded second place in a choreography contest at the International Dance Theatre Festival '' Scena Otwarta'' in Tarnów, Poland in 2019.

 

 

Elektronik Denizkızı

 

Eser, H. Ibsen’nin ünlü eseri “Denizden Gelen Kadın”dan ilham alınarak hazırlanmış bir solodur. Kitabın ana karakteri, çocukluğunu deniz feneri bekçisi babasıyla birlikte hırçın Norveç Denizi kıyılarında özgürce yaşamış bir kadındır. Babasının ölümünden sonra dul bir adamla evlenir ve kendini denizden uzaklaşmış, kapana kısılmış hisseder. Fener kulesinden gördüğü manzarayı, denizin uçsuz bucaksız enginliğini özler. Güzel bir kadın olabilmek için kendi derisini terk eden bir fok balığının hikayesini anlatır eser. Bu fok-kadın, ona eski kimliğini saklaması için baskı kuran bir balıkçı ile evlenir. Bu hikaye, kadının denize olan özlemi ve gerçek kimliğinin giderek yok oluşuna göndermeler yaparak, kişisel bir yorum niteliği taşır. Ibsen’nin hikayesi, bir günlüğüne kadın olabilmek için derilerini dökerek denizi terk eden fok balıkları hakkındaki İskandinav efsanelerine dayanır.

 

Eser yarı fok yarı insan bir kadının uçsuz bucaksız denizlerin özlemine rağmen karada yaşamasından ilham alır. Kadın, asla bir araya gelemeyecek iki farklı dünyada yaşamak zorundadır. Eserin bir diğer ilham kaynağı da Japon besteci Toru Takemitsu’nun, doğal ve elektronik sesleri sentezleyerek, doğu-batı, ses-sessizlik, geleneksellik-yenilikçilik gibi zıtlıkları işlemeyi amaçlayan ‘Su Müziği’ adlı eseridir.

 

Solo eser, 2019’da Polonya Tarnow’da yapılan Uluslararası Dans Tiyatrosu Festivali “Scena Otwarta” dâhilinde yapılan koreografi yarışmasında ikincilik ödülü almıştır.

Solo Performansı / Performance

Marta Kosieradzka

Polonya / Poland

Electronic Mermaid/ Elektronik Deniz kızı

18-20 Eylül September 2020